pl

czytaj więcej

Przewodnik po głównych atrakcjach Iwony i Darka :)

Zastanawiacie się jakie są atrakcje w Bieszczadach? Co można zwiedzić w Ustrzykach Dolnych i okolicy? 

 

Przedstawiamy Wam nasz subiektywny przewodnik - przewodnik Iwony i Darka - gospodarzy pensjonatu Pod Gromadzyniem w Ustrzykach Dolnych. Świetnego miejsca wypadowego w Bieszczady Wysokie, Góry Słonne, Pogórze Przemyskie, czy nad Jezioro Solińskie. Nasz pensjonat mieści się w okolicy bardzo bogatej w historię: etniczną, gospodarczą i podróżniczą. Niniejszym przewodnikiem staramy przełamać schemat, że Bieszczady to tylko góry i Solina. Tereny te to bardzo ciekawe miejsca, niebywale dzikie ścieżki bogate w faunę i florę. Zapraszamy do wspólnej podróży. Idż w dzicz! Nocuj Pod Gromadzyniem :)

 

• dookoła Ustrzyk mamy tak zwaną Koronę Ustrzyckich Gór, czyli szczyty: Laworta, Wielki Król, Mały Król, Kiń, Orlik, Gromadzyń i Holica. Każdy z tych szczytów posiada własną, indywidualną oraz z bardzo ciekawym morałem legendę wyjaśniającą jego nazwę. Zdobycie ich i udokumentowanie fotografią uprawnia do otrzymania certyfikatu oraz lokalnych pamiątek w BCIT. Dodam ponadto, że pomiędzy szczytem Laworty i Dużego Króla znajdują się źródła rzeki Strwiąż - jedynej w Polsce mającej zlewisko w Morzu Czarnym. Trasa na Holicę prowadzi przez przygotowaną przez Lasy Państwowe ścieżkę edukacyjną, na górze jest przygotowana tablica informacyjna ze zdjęciami oraz szybowcową historią tego miejsca (w okresie międzywojennym na zboczach pasma Żuków miejsce miała jedna z większych na te czasy w Europie szkoła szybowcowa, jedyna szkoląca kobiety. Organizowane w tym miejscu były zawody szybowcowe na skalę europejską. Lotnicy z tej szkoły później latali w RAF-ie podczas II Wojny Światowej. Na Holicy niedawno została oddana do użytkowania wieża widokowa.

• jeżeli jesteśmy już przy szybowcach - w miejscowości Lesko, jak dobrze kojarzę są komercyjne loty szybowcowe (bodajże ich nazwa to Bobulandia - www.facebook.com/LotniczaBobulandia)

• W Ustrzykach mamy, oddane po remoncie w tym roku, muzeum BdPN ze zbiorami praktycznie całej fauny i flory występującej w Bieszczadach. Ponadto zachęcam do odwiedzenia w wolnym czasie położonego nieopodal parku Pod Dębami, gdzie jest zewnętrzna tężnia solna, można się przespacerować po parku, jest knajpka z ogródkiem i park linowy.

• Ustrzyki Dolne to także historia wydobycia ropy naftowej. W mieście miała miejsce rafineria, a do dzisiaj 7 km od miasta jest jeszcze działająca kopalnia ropy naftowej. Polecam jako atrakcję wycieczkę rowerową przez te tereny (po kolei: prywatne muzeum leśnictwa i militariów Zbigniewa Kosakiewicza, kopalnia ropy naftowej w Łodynie, cerkiew w Leszczowatem, ekomuzeum Hole). Trasa na około 34km, z możliwością wydłużenia do ok. 80km; w mieście można wypożyczyć rowery elektryczne.

• 15 km do Ustrzyk znajduje się zapora w Solinie. Najwyższa tego typu budowla w Polsce. Proponujemy: spacer koroną zapory, zobaczenie obiektu z lotu ptaka w otwartej w ub. roku kolei gondolowej (najwyższa podpora ma ponad 100 metrów), zwiedzanie wnętrza zapory oraz rejs statkiem wycieczkowym (proponujemy statek Komandor, ponieważ kapitan sam na żywo opowiada historie i anegdoty o zwiedzanych terenach i jest to najdłuższy rejs po Solinie) - wymagana wcześniejsza rezerwacja tych atrakcji. Dla miłośników ryb proponujemy wyśmienitego wędzonego pstrąga dostępnego w sklepie u Zochy (wyrób jej męża).

• w oddalonym o 45km Sanoku znajduje się największy w Europie skansen. Na zamku w Sanoku wystawa ikon oraz prac pochodzącego z Sanoka Zdzisława Beksińskiego. Wystawa prac Beksińskiego wzbogacona jest o rekonstrukcję jego ostatniej pracowni. Wisienką na torcie będą odwiedziny w pijalni czekolady mistrza Mirosława Pelczara.

• Dla osób, które nigdy nie były w Bieszczadach na pewno dużą atrakcją będzie wyjazd w Bieszczady Wysokie, wyjście na najwyższy szczyt - Tarnicę lub bardzo widokowe połoniny (Caryńska lub Wetlińska z bardzo krótkim i łatwym wyjściem) oraz objazd Dużej Pętli Bieszczadzkiej (widokowo) z np. konsumpcją pstrąga smażonego w Przysłupiu lub naleśników z jagodami w Chacie Wędrowca w Wetlinie. Dla miłośników podróży kulinarnych ciekawym doświadczeniem powinna być wizyta w restauracji Paweł nie całkiem święty. W miejscowości Majdan k/Cisnej jest Bieszczadzka Kolejka Wąskotorowa  oferująca przejazdy tejże koleją (raz dziennie zestaw ciągnie parowóz). Dodatkowo, odwiedziny w nietuzinkowym i bardzo nietypowym lokalu - Siekierezada w Cisnej. Na tyłach lokalu właściciel kolekcjonuje oraz udostępnia do oglądania pojazdy z II WŚ.

• Kolejną, bardzo niesztampową atrakcją, dającą wiele wrażeń i frajdy z obcowania z naturą, pięknymi widokami i aktywnością na świeżym powietrzu, są Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe. W tej chwili dostępne są w miejscowości Uherce Mineralne (w tej samej m-ści jest też rzemieślniczy browar Ursa Maior z możliwością zwiedzania, zakupu pamiątek, pamiątkowego zestawu piw lub krówek piwnych oraz tak zwana chatka wariatka - dom postawiony na dachu). W upalne dni, nieopodal browaru są wodospady, miejsce warte zwiedzenia i schłodzenia się. Ponadto polecam Bieszczadzką Szkołę Rzemiosła, gdzie można się udać na warsztaty z lepienia garnków, kaligrafii i z pieczenia proziaków. Również w Uhercach Mineralnych. Wycieczkę do Uherzec Mineralnych można poszerzyć o: Kamień Leski (polodowcowy), ruiny zamku Piotra Kmity na górze Sobień z pięknym widokiem na meandrujący San, wyjazd na ośrodek szkoleniowy Politechniki Rzeszowskiej w Bezmiechowej (często w wakacje latają szybowcami, jest piękny widok na całe Bieszczady) oraz wyjazd na serpentynę w Górach Słonnych.

• Na jeden dzień proponuję również taki plan: prywatne muzeum historii Bieszczad w Czarnej, ze Stuposian odbijamy w kierunku Mucznego. Po drodze mamy wystawę retortów, następnie zagrodę zachowawczą żubra. W samej miejscowości Muczne muzeum przyrodnicze nadleśnictwa Stuposiany. Następnie wyjście na wieżę widokową na Jeleniowatym oraz jeżeli wystarczy sił wyjście na Bukowe Berdo. Na koniec warto podjechać do Tarnawy Wyżnej na jedno z większych i ładniejszych w Bieszczadach torfowisk. Zwiedza się je drewnianymi kładkami.

• Kolejna propozycja - wycieczka koleją na Słowację do miejscowości Medzilaborce. Z tej miejscowości pochodzą rodzice twórcy amerykańskiego pop-artu Andy’ego Warchola. Przejazd przez tunel kolejowy w Nowym Łupkowie. Zwiedzenie muzeum Warchola. Degustacja słowackiego piwa z zakąską (utopenec) i powrót.

• Dla osób lubiących wycieczki po stosunkowo płaskim terenie - wycieczka do cerkwi w Łopience, a następnie do rezerwatu sine wiry. W okolicy jest działający wypał węgla drzewnego.

• W Ustrzykach funkcjonuje basen miejski z częścią zewnętrzną. Jednakże można pokusić się o wycieczkę do Arłamowa, gdzie tamtejszy hotel oferuje bardzo dobrą strefę spa, z basenami, podgrzewanym basenem zewnętrznym i jacuzzi, również zewnętrznym. Hotel Arłamów jest miejscem internowania Lecha Wałęsy w stanie wojennym. Dodatkowo można pokusić się o wycieczkę po pogórzu przemyskim i do sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej (również wieża widokowa).